Spôsoby podnikania a zarábania na internete

Ako zarábať onlineAké sú možnosti a spôsoby zarábania na internete? Potrebujem mať vlastný web, a musím vedieť programovať? Musím niečo investovať? Koľko času potrebujem pri internetovom podnikaní?

To sú asi najčastejšie otázky, ktoré od ľudí opakovane dostávam a v tomto článku sa pokúsim k tomu niečo bližšie napísať.

Možnosti podnikania a zarábania na internete

Rozdelil by som to najprv na dve hlavné kategórie…  a to s vlastným webom a bez vlastného webu. Znie to možno trochu zvláštne ale naozaj sa dá na internete zarábať aj bez toho aby ste mali vlastný web.

Ďalšie podstatné rozdelenie je, či podnikáte len lokálne (Slovensko, Česko) alebo globálne (v angličtine, nemčine …). Napríklad pri zameraní sa na anglicky hovoriaci online trh máte nepomerne väčšie možnosti a príležitosti, ako len na slovenskom a českom internete. No na druhej strane je vo svete často oveľa vyššia konkurencia ako u nás. Takže ideálne je mať aktivity lokálne zamerané a zároveň aj zahraničné.

Teraz sa pozrime ako je to s tým webom…

Bez vlastného webu

Samozrejme internet je hlavne o webstránkach, informáciách a online službách, no nikde nie je napísané, že to musia byť vaše stránky… práve naopak, môžete využiť iné weby, služby a online aplikácie na to, aby ste si vďaka nim zarábali.

 • Môžete využívať silu a dosah sociálnych sietí ako Facebook, Twitter, Instagram atď. a napríklad. kombinácia: sociálne siete + affiliate programy umožňujú generovanie zárobkov na internete. Taktiež propagovanie rôznych affiliate programov, produktov alebo online služieb pomocou reklamy na google alebo sociálnych sieťach umožňuje tvorbu zisku.
 • No a je tu samozrejme aj Youtube pre videonadšencov 🙂
 • Zaujímavá cesta je aj predaj fyzických produktov (najlepšie pod vlastnou značkou) na najväčšom online trhu sveta – na Amazone, prípadne na ebay. No tu sa bez aktívnej komunikácie v angličtine, prípadne v nemčine asi ťažko zaobídete.
 • Ďalšou formou môže byť predaj vlastných služieb alebo produktov cez internet. U nás by som spomenul portál Jaspravim.sk, u susedov v ČR Jaudelam.cz a v zahraničí napr. Fiverr.
 • Jednou z možností je zapojenie sa do hotových online projektov, kde máte už takmer všetko potrebné pripravené aby ste sa mohli pustiť do akcie. Zameranie jednotlivých projektov je snáď pre každú oblasť, ktorá nejakým spôsobom súvisí s internetom, alebo využíva silu a technológie, ktoré internet dnes poskytuje. Môže to byť projekt na ponuku a predaj služieb pre internetový marketing, oblasti ako je webhosting, domény, vzdelávanie a osobnostný rozvoj, fitness a chudnutie, investovanie, rôzne MLM systémy, zľavové kupóny a online nákupné programy atď…
 • No a tu je práve veľmi veľký rozdiel medzi slovensky a anglicky hovoriacim online trhom – tých anglických je podstatne viac. Niektoré projekty sú zdarma, niekde je vstupný poplatok, prípadne mesačné členské. Vašou hlavnou “pracovnou náplňou” je spravidla propagovať projekt ako taký, prípadne len ich produkty a služby a v podstate získavať nových klientov, prípadne spolupracovníkov.
  Výhodou je tu fakt, že môžete začať doslova zo dňa na deň, resp. ihneď, nepotrebujete riešiť nejaké technické záležitosti okolo webu alebo nastavovania softvéru, len sa jednoducho pustíte do práce. Väčšina kvalitných online projektov má k dispozícii aj rôzne návody a postupy pre nováčikov, takže aj keď skúsenosti nemáte, tak sa môžete všetko potrebné naučiť.

 

Možnosti s vlastným webom

Tu je príležitostí a spôsobov ako zarábať na internete oveľa viac než pri hore uvedených “bez webu”. Minimálne 2x toľko, lebo pri každej z tých možností, sa dá vlastný web využiť tiež a podstatne tým zvýšiť efektivitu vašich online aktivít.

Ak máte vlastný web, alebo blog môžete s ním robiť mnoho aktivít a “monetizovať” ho (tj. vytvárať zisk rôznymi spôsobmi). Len pár ďalších príkladov…

 • Web resp. blog s recenziami rôznych affiliate programov – na svojom webe môžete písať články, alebo kľudne aj formou videí recenzovať rôzne affiliate produkty a služby. Informácie o týchto produktoch môžete získať osobnou skúsenosťou a ich používaním, prípadne od iných užívateľov/klientov daného programu, od jeho autorov alebo z rôznych diskusných fór a sociálnych sietí. Zozbierate dostupné informácie a dáte ich ľuďom všetky pekne na jednom mieste… a pridáte svoj affiliate link pre tých, ktorí by chceli do programu tiež vstúpiť.
 • affiliate marketingŠpeciálne tematicky zameraný (obsahový) web/blog + monetizácia cielenými reklamami alebo affiliate produktami – Tu uvediem môj konkrétny príklad. Vytvoril som si web zameraný na tému tipovania a stávkovania športových výsledkov. Na webe mám rôzne články a informácie o tejto téme, športových udalostiach a tiež súťaže len tak pre zábavu zdarma, kde ale ľudia môžu aj vyhrať nejaké skutočné  ceny. Využil som dostupné affiliate programy slovenských stávkových kancelárií a časom som si dohodol aj nejaké ďalšie formy spolupráce… Takže ľudia sa bavia zdarma ale každý mesiac pribúdajú aj reálni tipéri do stávkových kancelárií, ktoré na webe prezentujem… a potom mi prichádzajú každý mesiac aj provízie 🙂 Podobný model sa dá použiť na rôzne ďalšie oblasti, stačí sa len trochu poobzerať okolo seba…
 • Vytvorenie vlastného info-produktu (vzdelávanie, špeciálne návody, koučing…) a jeho automatizovaný predaj online – toto je tiež v dnešnej dobe často používaný spôsob, no vyžaduje si už aj určité skúsenosti s online aplikáciami pre internetový marketing ako je napr. online predaj produktu, online platba a automatická fakturácia, emailmarketing, internetová reklama a pod. Princíp je v tom, že ak ste v nejakej oblasti alebo konkrétnej činnosti EXPERTOM a vyznáte sa v danej problematike, môžete svoje skúsenosti a znalosti pretransformovať do online vzdelávacieho produktu, kurzu, návodu alebo koučovacieho programu a následne ho predávať na internete. Veľká výhoda je hlavne v tom, že keď svoj produkt raz vytvoríte a investujete do neho čas a energiu, tak potom, keď už je hotový, môžete ho predávať opakovane aj tisíce krát a už vás to nebude stáť takmer žiadny ďalší extra čas a námahu… len nastaviť efektívny marketing a zákaznícky servis.
 • e-shop a predaj tovaru cez internetový obchod – tu asi toho veľa netreba rozpisovať… veď tých, ktorí si cez internet ešte nič nekúpili už asi veľa nie je a bude ich stále menej 🙂 Možno si poviete, že internetových obchodov je dnes už veľa a nedá sa tu presadiť. Áno, je ich veľa, ale presadiť sa dá vždy… môžete si vybrať špeciálne zamerané produkty, alebo ponúknuť pridanú hodnotu v službách, poradenstve a zákazníckom servise, prípadne pridaním hodnotného obsahu, článkov, tipov a návodov k použitiu jednotlivých produktov + využitie sociálnych sietí, ktoré budú v úzkej súvislosti s produktmi ktoré predávate a zákazníci získajú u vás oveľa viac než u konkurencie. Eshop sa dnes dá vybudovať dokonca aj “virtuálny”… tj. nemusíte mať ani žiadny tovar na sklade, ale len prevádzkujete eshop, vybavovanie objednávok a dodanie tovaru rieši priamo výrobca resp. dodávateľ. Vy potom len inkasujete provízie z predaja… to je tzv. dropshipping.

Ak vás podnikanie na internete zaujíma, vidíte v tom dobrú perspektívu a hľadáte tú VAŠU príležitosť, mohol by vám v tom pomôcť môj e-book “51 Spôsobov Ako Zarobiť na internete“.

clickbank-affilPoznámka – pár krát som tu spomenul pojem “affiliate” – to je téma sama o sebe a k nej sa bližšie určite podrobnejšie budem venovať v niektorom ďalšom článku. V skratke … je to forma spolupráce založená na tom, že vy propagujete služby, produkty a programy niekoho iného a ak získate zákazníka (kúpi si niečo), tak vy dostávate od partnera určitú finančnú províziu. V našich končinách je celkom zaujímavý portál s ponukou affiliate programov Dognet, KurzyProRadost a vo svete napr. Clickbank a JVzoo.